Bullmastif

Heidi

Lühikirjeldus

Bullmastifi kodumaaks on Inglismaa. Kuigi see tõug ei saa uhkustada tuhandeaastase ajalooga, on tema esivanematel aukartust äratav minevik. Bullmastif sündis nimelt Inglise buldogi ja Inglise mastifi ristamise tulemusel. Aretama hakati neid 18. sajandi lõpus, kui tekkis suur vajadus koera järgi, kes oleks kiire, samas jõuline ja massiivne, taipliku loomuga, julge ja mitte väga agressiivne. Sellist vajadust tekitas lokkav salaküttimine, mis põhjustas maaomanikele suurt kahju. Karistused olid väga ranged, isegi hukkamised polnud haruldased.

Neid koeri hakati kutsuma “Gamekeeper’s Night Dog” (metsavahi koer). Tegemist ei ole siiski bullmastifiga tänapäeva mõistes. Eri isendid võisid üksteisest tuntavalt erineda, välimikku ei peetud esmatähtsaks, määravaks olid hoopis kindlad iseloomujooned. Nendest aegadest on bullmastifil säilinud nii mõnigi omadus, näiteks vähene haukumine. Ta ei ole koer, kes asjatult klähviks. Omanikud, kellel on kodus üks bullmastif, tihti ei teagi, mis häält nende lemmik teeb. Pole mingi ime, kui noor bullmastif teeb oma suu lahti alles 7-8-kuuselt, ise imestades, et mis see nüüd küll oli? Kuid ei maksa unustada, et alati leidub erandeid. Bullmastifi lemmiktegevuseks võib vabalt olla pimeduse saabudes õues külakoertega võiduhaukumine, seda võib ta teha hommikuni…

Minevikust on pärit ka omadus iseseisvalt mõelda ja otsuseid teha. Meeles tuleb vaid pidada, et võtmesõnaks on mõõdukus, ehk teisisõnu – tüüpilise iseloomuga bullmastif tüdineb ühest ja samast tegevusest väga kiiresti. Talle ei mahu pähe, miks ta peab juba kolmandat korda maha istuma, kui ta oskab seda perfektselt.

Remarkabull puppies

Ajalugu

Bullmastifi kodumaaks on Inglismaa. Võrreldes teiste mastifitega on see tõug alles väga noor. Aretama hakati neid 18. sajandi lõpus. Bullmastif pärineb pika ajalooga Inglise mastifi ja Inglise buldogi aretusest.

Vanaaja bullmastifi peaülesandeks oli metsavahi abistamine valduste kaitsmisel salaküttide eest. Metsavahtide töö muutus järjest eluohtlikumaks, sest salakütid ei kohkunud millegi ees. Tekkis vajadus koera järele, kes oleks kiire, tugev, julge, vaikselt tegutsev ja hõlpsalt õpetatav. Aretamisel taheti saada mastifi suurust ning buldogi julgust ja liikuvust. Sündis tänapäeva bullmastifi eellane, keda hakati kutsuma “Gamekeeper’s Night Dog” (metsavahi koer). Need koerad olid agressiivsemad kui tänapäeva bullmastif.

Game Keeper’s Make My Day

Iseloom

Algselt aretati bullmastif elama koos ühe inimesega. See eeldas koeralt iseseisvat mõtlemisoskust ja otsuste tegemist. Need omadused on neil alles tänini. Sellest tulenevalt ei talu bullmastif kamandamist, ta lihtsalt ei reageeri sellele, sest tunneb, et tema intelligentsi on riivatud. Samuti on bullmastifil säilinud tugev oma territooriumi ja perekonna valvamise instinkt. Koera õpetamisel tuleb seda kindlasti arvestada, sest valvamist juurde õpetades võib tulemuseks olla tige ja kontrollile allumatu koer. See kõik ei tähenda, nagu oleks bullmastifit raske treenida. Vastupidi – osates kavalalt ära kasutada tema enesekeskset iseloomu stiimulite abil, võib saada väga häid tulemusi nii kuulekuskoolitusel kui ka agility-rajal.

Heidi

Kui teenistuskoer on loodud oma peremeest teenima, siis bullmastif näeks seda meelsasti vastupidi. Noores eas on nad vägagi osavad ära kasutama oma peremehe-perekonna nõrku külgi, et saavutada hierarhilisel pulgal juhtpositsiooni. Ja kui juhtub veel olema domineerivat tüüpi koer, siis pole tulemusi raske ennustada. Selleks et sellist olukorda ennetada, peaks iga värske bullmastifi omanik esimesest päevast alates tegema koerale selgeks, mis on lubatud ja mis mitte ning kes on peremees.

Õpetamine

Bullmastifi õpetamisel tuleks lähtuda järgmistest märksõnadest:

1. Kannatlikkus
Mitte et bullmastif oleks loll koer, pigem vastupidi. Talle meeldib end lõbustada sellega, et vaatab, kuidas te mõnda harjutust talle 50 korda ette näitate. Tegelikult sai ta juba pärast esimest seletust aru, mida temalt oodatakse. Aga et oma koeraelu natukenegi huvitavamaks teha, teeskleb ta mõnikord mõnuga, et pole mitte millestki aru saanud. Teie kohus on tulla oma bullmastifile vastu ja mängida kaasa.

2. Sihikindlus
Seda läheb teil vaja eriti siis, kui bullmastifile tuleb selgeks teha, et teie voodis pole ilus magamas käia. Te ei tohi end hetkekski lõdvaks lasta ega unustada, et bullmastif on teist tuhat korda sihikindlam ja kui ta on mingi eesmärgi oma suurde pähe võtnud, siis puuduvad selle väljaajamiseks igasugused võimalused.

Remarkabull Lot Like A Big Shot

3. Kordamine ei ole alati tarkuse ema
Kui bullmastif on juba omandanud mõne käskluse, siis kordamine on tema meelest liig mis liig. Kui tal ei ole just tuju teha teiega punktis 1 kirjeldatut, siis tema suur ego lihtsalt ei luba tal ühte asja üle kolme korra korrata. Kas teie peate kellelegi pidevalt tõestama, et te oskate istuda? Te ju ometi ei alahinda oma bullmastifit?

4. Hääle tõstmisest pole abi
Bullmastif on niivõrd suure eneseväärikusega koer, et kui teie karjute tema peale, siis ta ei vaevu isegi mitte solvuma – ta lihtsalt ignoreerib teid kogu ülejäänud päeva. Tema ei lasku iial nii madalale, et tõstaks teie peale häält.

5. Ärge maiust unustage!
Maius mõjub bullmastifile kui võlurohi. Kui tal on söögipalake silme ees, ei tunne te oma koera enam äragi! Teie ees on tõeline teenistuskoer, kes on valmis minema läbi vihma ja tormi isamaad kaitsma. Bullmastifi kõht on üks suur must auk, mis ei täitu kunagi. Sinna mahub alati natuke veel. Muidugi, kui te tal kõhu juba trenni algul täis söödate, siis karta on, et temast liikujat enam ei ole, küll aga õnnestub lamamine tal suurepäraselt.

6. Pilk
See on see, mis on bullmastifi õpetamisel kõige mõjusam. Teie pilk reedab talle kohe, kui tõsiselt te temaga vestlete. Seega õppige kasutama sellist pilku, mis ei kannata vastuvaidlemist. Seda ta austab, küll suure ohkega, kuid siiski. Kahjuks õpib ka noor bullmastif väga kiiresti, kuidas oma pilku kasutada. Nüüd te alles avastate, millise näitleja te olete omale saanud!

Game Keeper’s Make My Day

 

Enne kui toote koju bullmastifi kutsika, tuleks seda otsust põhjalikult kaaluda ja teha endale selgeks, miks te just seda tõugu tahate. Kui te näete silme ees teenimisvõimalust (kutsika hind on ju korralik), siis unustage parem see tõug. “Selliseid” kasvatajaid on varemgi nähtud. Kui te arvate, et toote koju ühe väga prestiižse koera, keda on hea teisest toast tuua ja külalistele näidata, siis unustage see tõug. Sellisest perest pole kutsikale head kodu. Kui teil on aga juba pikemat aega hingel kripeldanud see ainulaadne tõug, te olete teda unes näinud, te olete tema kohta lugenud läbi kõikvõimalikud raamatud, siis TERE TULEMAST BULLMASTIFI MAAILMA!

Koostanud: Merilyn Meristo – oma 6 bullmastifi kogemuse põhjal

Bullmastif standard – EKL

Remarkabull Bullseye ‘Remo’