Itaalia mastif

Eaglemount Maya Bernadetta

Itaalia mastif ehk Itaalia Corso ehk Cane Corso (inglise keeles).

Itaalia Corso on üks kahest Itaalia “mastifi tüüpi” koerast, kes põlvnevad Canis Pugnax’st (Rooma sõjakoer). Nii Itaalia Corso kui ka Napoli mastif on põlvnenud sellest legendaarsest sõjakoerast.

Cane tähendab itaalia keeles koera, tuletis ladinakeelsest sõnast canis. Corsus on vana Itaalia provintsides kasutatav omadussõna, mis tõlkes tähendab vastupidavat ja jõulist.

Itaalia Corso on iidne Itaalia tõug, tugev ja lihaseline, kasvult keskmine kuni suur, kuid siiski elegantne ja sportlik. Ajalooliselt oli nende peamine ülesanne olla vara, perekonna ja karja valvur, kasutati ka karjaajajana ning jahikoerana suurte ulukite küttimisel.

Itaalia Corso on loomult enesekindel ja muljet avaldav. Ta on väga intelligentne ja kergesti koolitatav, kuulekas ja hooliv oma pere ja sõprade suhtes. Tänu kiirele õppimisvõimele ja vastupidavusele on nad kodumaal Itaalias praegugi populaarsed politsei-, jälje- ja jahikoerad.

1970ndate alguses vähenes vajadus 
töökoerte järele. Sellega kaasnes ka Corsode arvukuse vähenemine ning nad muutusid üsna haruldaseks. 1980ndateni hoidsid tõul eluvaimu sees mõned karjakasvatajad, jahimehed ja põllumehed Lõuna-Itaalias.

Koerte valimisel oldi eriti hoolikad ja aretuseks kasutati ainult pesakonna kõige tugevamaid ja tervemaid koeri. Sellega suudeti hoida ära koerte füüsilised ja vaimsed puudused. Tänapäeva Corso on võimas ja tark koer, mida ta ise ka väga hästi teab. Tihti arvatakse, et Corso on agressiivne koer, ja mingil määral vastab see ka tõele. Nimelt peab ta olema agressiivne ohuolukorras. Nad võivad olla umbusaldavad võõraste suhtes, ent mitte kunagi agressiivsed ilma põhjuseta. Nende kaitseinstinkt on rohkem suunatud inimesele kui territooriumile.

Dago Elcano

Corso armastab mängimist ja vajab palju tähelepanu. Sarnaselt kõikide teiste molossidega on ta sõbralik ja armastav oma pereliikmete, laste ja teiste kutsikate vastu. Siiski peab teda juba maast madalast sotsialiseerima teiste inimeste, laste ja koertega. Kui seda ei tehta, võib ta ärritunult muutuda väga agressiivseks.
Vastsündinud Corsol on olemas kõik eeldused selleks, et temast kasvaks sõbralik perekoer ja tõeline valvur.

Teiste koerte keskel on Corso tavaliselt domineeriv. Haruharva on ta koertekakluse provotseerijaks, kuid võõra koera provotseerimisele vastab ta koheselt ja kõhklemata.

Corso sobib inimesele, kellel on aega teda piisavalt sotsialiseerida ja treenida. Corsod, eriti isased, on väga võimuahned ja ambitsioonikad. Nad panevad oma peremeest proovile, et näha, kas peremehe jõud käib temast üle. Ent hoolimata tõu suurest kasvust on ta suurepärane toakoer ja väga sportlik.

Eaglemount Spark of Life

Kuigi nad taluvad igasuguseid ilmastikutingimusi, ei talu nad üksindust. Isoleerides Corso tema perest, võib see põhjustada ebameeldivat haukumist, koera destruktiivset käitumist ja muid iseloomuprobleeme. Nad naudivad oma pereliikmetega koosolemist: ratta kōrval jooksmist, ujumist ja loomulikult pikki jalutuskäike metsas.

Itaalia Corso on keskmise suurusega, jõuline koer, hästi liikuv, äärmiselt tähelepanelik ning aukartust äratav ja enesekindel.

Turja kõrgus isastel 64–68 cm, emastel 60–64 cm, lubatud kõikumine 2 cm mõlemas suunas. Isaste kaal 45–50 kg, emastel 40–45 kg.

Itaalia corso standard – EKL

Eaglemount Maya Bernadetta

 

Täname piltide eest järgmisi kasvatajaid ja kenneleid…

 

TŠEMPIONITE GALERII

WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien