Napoli mastif

Standard

FCI rühm II
Pinšeri ja šnautseri tüüpi koerad,
molossi tüüpi koerad ja
šveitsi karjakoerad
Nr.197
(FCI 27.11.19)98

Päritolumaa: Itaalia
Kasutus: Kaitse- ja valvekoer

Lühike tõuajalugu: Napoli mastif põlvneb suurtest Rooma mastifitest, keda Columnella kirjeldab oma esimeses raamatus “De Re Rustica”. Napoli mastifid võitlesid koos Rooma leegionäridega ja levisid nendega kaasas olles mujale Euroopasse. Ta on mõne teise Euroopa mastifi tüüpi tõu esiisa. Maapiirkondades Vesuuvi jalamil ja ka mujal Napoli ümbruses pidas see tõug vastu aastasadu ja aretustööd jätkati alates 1947. aastast.

Üldmulje: Suur,olemuselt massiivne ja tugev koer, kelle keha pikkus on suurem kui turja kõrgus.

Tähtsad proportsioonid: Keha pikkus on 10% suurem kui turja kõrgus.

Kolju: koonuosa = 2 : 1

Iseloom: Püsiv ja ustav, ei käitu agressiivselt ega hammusta põhjuseta. Valvab oma territooriumi ja selle elanikke. Alati valvas, intelligentne, aukartust äratav ja majesteetlik.

Pea: Lühike ja massiivne, kolju laius võrdub põsesarnade laiusega; pea pikkus on umbes 3/10 turja kõrgusest. Nahk on rohkete voltide ja kurdudega, tüüpilisemad ja märgatavamad voldid ulatuvad silma välisnurgast suunurgani. Kolju ja koonu ülajooned on paralleelsed.

Merlin

Koljuosa: Lai, lame, eriti kõrvade vahel, eest vaadatuna esiosa kergelt kumer. Põskede laius võrdub poole pea pikkusega. Põsesarnad on väga selged, põselihased on lamedad. Kulmukaared on hästi arenenud; laubavagu hästi märgatav, kuklakühm vaevalt nähtav.

Ninapeegel: Sirgelt koonu jätkuna. Ei tohi tungida ettepoole huulte vertikaaljoonest. Ninapeegel peab olema suur, ninasõõrmed suured ja avatud. Pigmendi määrab karvavärvus: mustal must, teistel värvidel (k.a kastanpruunil) tume.

Koonuosa: Väga lai ja sügav, pikkus vastab 1/3 pea pikkusele. Koonu välisküljed on paralleelsed, eest vaadatuna on koon peaaegu nelinurkne.

Huuled: Rasked, paksud ja täidlased; eest vaadatuna moodustavad ülahuuled ühinemiskohas tagurpidi V-tähe. Koonu alajoon moodustub ülahuultest, mille alumine tipp on suunurgas, kus limaskest on näha. Suunurgad on samas vertikaaljoones silmavälisnurkadega.

Lõuad/hambad/hambumus: Võimsad lõuad, lõualuud on tugevad, lõuad sulguvad hästi. Lai, hästi arenenud alalõug, mille esihambad on ühtlaselt ja korrapäraselt rivis.

Hambad valged, hästi arenenud, ühtlases ja sirges rivis, täiskomplektis. Käärhambumus, teisiti öeldes, ülaesihambad puutuvad tihedalt vastu alaesihammaste esiäärt. Esihambad on kinnitunud lõua suhtes otse.

Silmad: On asetunud otsmikuluu esiossa, teineteisest kaugel, peaaegu ümmargused. Silmad paiknevad üsna sügaval ja iirise värv oleneb karvkatte värvist.

Kõrvad: Koera suurust arvesse võttes on kõrvad väikesed, kolmnurgakujulised, kinnitunud põsekaare ülapoolele, tihedalt vastu põski liibuvad. Kupeerituna peaaegu võrdkülgse kolmnurga kujulised.

Kael: Ülajoon kergelt kumer. Kaela pikkus on umbes 2,8/10 turja kõrgusest, koonusekujuline, lihaseline. Pool kaela ümbermõõdust võrdub 8/10 turja kõrgusest. Kaela alaosas on rohkelt lõtva nahka, mis on selgelt eristatav lõualotina, kuid mida pole üleliia palju; see algab alalõua kõrguselt ja ulatub poolde kaela.

Unico ja Minerva

Keha: Pikkus ületab turja kõrguse 10%-ga.

Ülajoon: Selja ülajoon on sirge.

Turi: Lai ja pikk, mitte väga selgelt eristuv.

Selg: Lai, pikkus võrdub 1/3 turja kõrgusest. Lanne on seljalaiune ja lihaseline.

Laudjas: Lai, tugev ja lihaseline. Laudja kallak horisontaaljoone suhtes on umbes 30º. Laudja pikkus on 3/10 turja kõrgusest. Puusad on selgelt nähtaval ja ulatuvad laudja ülajooneni.

Rindkere: Rind on lai ja avar, hästi areenud rinnalihastega. Rinna laius on otseses sõltuvuses rinnakorvist ning ulatub 40 – 45 % turjakõrgusest. Rinnakuluu tipp ulatub õlaliigeste nukkidega samale kõrgusele.

Saba: Lai ja tüvest jäme; tugev, kergelt kitsenev. Kupeerimata ulatub saba kannaliigeseni. Kupeerides jäetakse alles 2/3 saba pikkusest. Lõdvestunud olekus ripub saba otse alla või on kergelt ülespoole kaardus, liikudes tõuseb saba horisontaalasendisse või natuke kõrgemale seljajoonest.

Esijalad

Üldmulje: Nii eest kui ka küljelt vaadatuna on esijalad maast kuni küünarliigeseni sirged, tugevad ja suhtes koera suurusega.

Labaluu: Pikkus on umbes 3/10 turja kõrgusest ja kalle 50–60º horisontaaljoonest. Lihased on hästi arenenud, pikad ja selgelt nähtavad. Laba- ja õlaluu vaheline nurk on 105–115º.

Õlavarred: Pikkus on u 30% turja kõrgusest, kalle on 55–60º, eriti lihaselised.

Küünarpead: Peidetud rohke nahaga, ei ole alati vastu rindkere.

Küünarvarred: Peaaegu sama pikad kui õlavarred, vertikaalselt täiesti sirged, tugeva luuga, siledate lihastega ja hästi arenenud.

Randmed: Laiad, siledad ja kühmudeta, küünarvarre vertikaaljoone jätkud.

Kämblad: Lamedad; küünarvarre vertikaaljoone jätkud. Kalle horisontaali suhtes on 70–75º. Pikkus u 1/6 esijala pikkusest maast küünarliigeseni.

Käpad: Ümara kujuga, suured, kumerate ja hästi kokkusurutud varvastega. Käpapadjandid on kuivad, siledad, kõvad ja hästi pigmenteerunud. Küüned on tugevad, kaardus ja tumedat värvi.

Minerva de Azzurra

Tagajalad

Üldmulje: Võimsad ja jässakad, suhtes koera suurusega. Hea liikumisjõuga.

Reied: Pikkus on u 1/3 turja kõrgusest ja kalle u 60º horisontaaljoonest. Reied on laiad, lihased paksud ja nähtavad, selgelt üksteisest eristuvad. Reie- ja puusaluu vaheline nurk on 90º.

Põlved: Reie- ja sääreluu vaheline nurk on u 110–115º.

Sääred: Natuke reitest lühemad ja kalle on 50–55º, tugeva luuga. Lihased on hästi nähtavad.

Kannad: Kannanurk on u 140–145º.

Pöiad: Tugevad ja siledad, peaaegu silindrikujulised, täiesti sirged ja paralleelsed, pikkus on u 1/4 turja kõrgusest; võimalikud liigkannused tuleb eemaldada.

Käpad: Väiksemad kui esikäpad, ümarad, varbad tihkelt kokku surutud. Padjandid kuivad, kõvad ja pigmenteerunud. Küüned tugevad, kaardunud ja tumedat värvi.

Liikumine: Tõule iseloomulik. Kõndides on liikumine kassilikult nõtke ja karulikult aeglane. Traavides tagajalgade löök on võimas ja esijalad sirutuvad hästi. Galopeerib harva; tavalisemateks liikumisviisideks on samm ja traav. Lubatud on ka küliskäik..

Nahk: Paks, rohke ja lõtv kogu keha ulatuses. Nahka on eriti palju peas, kus see moodustab volte ja kurde, ja kaela alaosas, kus moodustab lõualoti.

Karvkate

Karv: Klaasjas, tihe, ühepikkune, tasaselt sile, õrn ja maksimaalselt 1,5 cm pikkune. Karvatutte pole.

Värv: Soovitatavad värvid on hall, süsihall ja must; väikesed valged laigud rinnal ja käppadel on lubatud. Värv võib olla ka pruun, kollakaspruun ja tume kollakaspruun. Kõik eelmainitud värvid võivad olla tiigerjad. Pähkelpruun, tuvihall ja isabella värv on lubatud.

Kasv ja kaal

Turja kõrgus: Isastel 65–75 cm, emastel 60–68 cm ± 2 cm.

Kaal: Isastel 60–70 kg, emastel 50–60 kg.

Vead:

Kõik kõrvalekalded eelmainitud näitajatest loetakse vigadeks olenevalt tõsidusastmest.

Tõsised vead: Rõhutatud alahambumus, rõngassaba, standardist kõrvalekalduvad mõõtmed.

Diskvalifitseerivad vead: Ülehambumus; puuduv stopp või rõhutatult mitteparalleelsed kolju ja koonu ülajooned, koonuselja kõverus, nõgus või kumer koonuselg; täielik ninapeegli pigmendi puudumine; härjasilm; mõlema silma ümbruse pigmendi puudumine; kõõrdsilmsus; nahavoltide, kurdude ja lõualoti puudumine; nii kaasasündinud kui ka sünnijärgselt tekkinud saba puudumine; suured valged laigud, valge värvi esinemine peas.

NB! Isasel peavad olema kaks normaalselt arenenud munandikotti laskunud munandit.