Uncategorized

“Millal öelda EI!” Deborah Mayer (ATMA)

Millal öelda EI !

Deborah Mayer
Kennel Noble Legacy Tibetan Mastiffs
Tõlgitud ja avaldatud Ameerika Tiibeti Mastifite Tõuühing (America Tibetan Mastiff Association) loal

Üks kõige keerulisem olukord on öelda ja kuulda sõna EI. Ühel murrab see südame, teisel sünnitab viha. Potensiaalsele omanikule ei tahaks keegi “ei” öelda, kuid vahel on see hädavajalik. Allpool on toodud mõned põhjused, miks pakutav kodu tiibeti mastifile ei sobi. (Allpool on toodud mõned põhjused, mis on vajalik ära öelda /(keelduda).

Sul ei ole turvalist piirdega aeda
Tiibeti mastifid on kodu ja territooriumi valvurid. Ilma tugeva piirdeaiata võivad nad hakata üsna pea oma valveala suurendama ning selle tulemusena võtta valve alla kogu naabruskonna. Lukkude ja väravate avamise vältimiseks peab tara olema nö “kuulikindel”. Terava mõistuse ja kõrge valuläve tõttu on “nähtamatud” piire tiibeti mastifi peatamiseks kasutu.

Hulkuv koer võib sattuda õnnetusse või selle ise põhjustada, mistõttu võite oma sõbrast igaveseks ilma jääda. Üldiseks reegliks on kujunenud, et tiibeti mastifi pidamiseks peab olema tugev kõrge piirdeaed lukustatavate väravatega.

Sa tahad suurt pehmet “karupoega”
Tiibeti mastifid on suured ja karvased, kuid mitte passiivsed sülekoerad. Neil on kindel iseloom ja iseteadlik meel. Nad hauguvad, kaevavad, närivad ja nõuavad tähelepanu – eriti kutsikatena.

Väsinud, porine ja tolmune koer võib küll mõnusasti voodis peesitada aga alles pärast päevatoimetusi. Kui otsid endale pehmet kaisulooma, siis selliseid saab igast kaubanduskeskusest.

Sa tahad kinkida kutsikat lapsele sünnipäevaks/jõuludeks/jne
Tiibeti mastifid ei ole mänguasjad, kuni uuem ja põnevam silmapiirile tekib. Nad on elavad, hingavad, toituvad, pissivad ja kakavad elusolendid kes vajavad palju rohkem tähelepanu kui vaid lapse armastus. Nad nõuavad aega, pühendumist, söötmist, treenimist ning meditsiinilist abi vähemalt 12-14 aastat!

Sul on ebastabiilne ja kaootiline elustiil
Kutsikast kasvab hästi käituv täiskasvanud koer kui tema sotsialiseerimisele ja koolitamisele pühendatakase palju aega ja energiat. Tiibeti mastifile meeldib rutiin ning nad ei kohane kuigi hästi keskkonnamuutustega. Kui sa oled liikuva eluviisiga või sinu töö nõuab pidevat reisimist ja/või kolimist ei ole see tõug sinu jaoks sobiv. Sama kehtib ka siis, kui sinu kodu on avatud paljudele inimestele ning koerale tundmatute inimeste tulek/minek on sinu jaoks tavaline. Kaos tekitab koeras segadust, segadus kasvatab ärevust, ning ärevus võib viia agressiivsuseni!

Sa tahad kariloomade valvurit
Sellel kuumal teemal on aastaid vaieldud. Hea kontakti tõttu omanikega mõned tiibeti mastifid töötavad tõepoolest väikestes perefarmides karja valvekoertena. Eelkõige on nad siiski territooriumi valvurid ning kaitsevad kindlat ala, seetõttu hu korral ei pruugi nad karja juurde jääda.

Võib ju vaielda selle üle, et Tiibetis on on nad samuti jakkide ja kitsede valvurid. See on vaid pool tõde. Päevasel ajal on koerad ketis majade juures ja kaitsevad naisi-lapsi. Nii on tagatud piisav sideme loomine oma perega. Isegi kui nad lastakse ööseks ketist lahti karja valvamiseks säilib neil juurdepääs kodule. Karjustega koos rändavad koerad magavad laagrites inimeste juures, mitte kariloomade seltsis.

Tahaksid kutsikat aretuseks aga sul pole olnud varem tiibeti mastifi
Vastutustundlik kasvataja tunneb põhjalikult oma tõugu, mitte ainult välimust. Ta teab nende temperamenti, aktiivsust, sotsialiseerimise ja treenimise vajadust. Häid ja halbu omadusi, iseloomulikke veidrusi ning enam levinud terviseprobleeme.

Eelkõige peab pesakonna kasvataja teadma kuidas kutsikad arenevad ning ajas muutuvad, et suunata kutsikas sobivasse keskkonda. Kasvataja pead olema valmis vastama küsimustele ning toetama kutsika omanikke iga ettejuhtuva probleemi korral. Sellised teadmised ja kogemused tulevad pika aja jooksul.

Sa tahad isiklikku kaitsekoera
Tiibeti mastifid on territoriaalsed valvekoerad, kes valvavad inimesi sest peavad neid oma varaks ja vastutuseks. Selline kaitseinstinkt on arenenud tiibeti mastifidel aastatuhandete pikkuse ajaloo vältel. Mitte kunagi ei tohi õpetada tiibeti mastif ründama käsu peale. Ohu ilmnemisel teeb koer kõhklematult oma tööd – seda võimet tuleb usaldada.

Sa tahad tõugu sest see on populaarne
Me näeme seda kahjuks liiga tihti, et tõug muutub populaarseks pärast edukat filmi või reklaami. Disney “101 dalmaatsia koera”, bernhardiinid ja mitmeosaline perefilm “Beethoven” või näiteks chihuahua ja Taco Belli reklaam. Sama juhtus tiibeti mastifiga kui meedia kirjutas nendest kui “maailma kõige kallimast koeratõust”. Kadusid artiklid, kadus ka huvi koerte vastu.

Sa rendid kodu
See on keeruline olukord, isegi kui perekond on muus osas tiibeti mastifi jaoks sobiv. Rendileandjad võivad olla ettearvamatud – isegi kui nad täna lepivad koertega võivad nad homme oma meelt muuta. Kindlustusfirmadel on tihti nimekiri keelatud tõugude kohta ja mastif on üks nendest. Samuti võidakse reguleerida kohaliku seadusandlusega koerte pidamise tingimused.

Tiibeti mastif on suurte tugevate hammastega jõuline koer. Kuigi neil ei ole oluliselt rohkem loodusega kaasa antud häirivaid omadusi kui ükskõik millisele teisele tõul siis nende suurus ja jõud võimaldab neil lühikese aja jooksul teha märkimisväärset hävitustööd.

Omandi kahjustamist ning rikumist ei soovi keegi, sellele võib järgneda väljatõstmine või valik – kas kodu või armastatud lemmikloom.

Kokkuvõtteks
Kui sa oled avaldanud soovi pakkuda kodu tiibeti mastifile ning oled vastuseks saanud “EI” siis palun mõista, et kasvatajad (või teise ringi koertele kodu otsivad inimesed) tahavad kogu südamest parimat nii koerale kui sinu perele.

Kaalu oma otsust ja tee vajalikud muudatused, kui võimalik või uuri mõnda teist tõugu, kes võiks sinu pere võimalusi arvestades paremini sobida. Keegi ei taha anda kutsikat perre, kus temaga hakkama ei saada. Pereliikmest loobumine on keeruline nii omanikele kui koeral endale – seetõttu peavad kõik osapooled tegema endast kõik, et vältida sellise situatsiooni tekkimist juba eos.

 

Kennel Gotthameery A-pesakond