Koeranäituse ABC
Olete võtnud oma perre neljajalgse sõbra. Võib-olla polnudki Teil koera ostes plaanis temaga näitusele minna, vaid Te tahtsite lihtsalt endale truud, ilusat, lõbusat ja jooksuhimulist kaaslast. Võib-olla on aga koeranäitusel osalemine Teie ammuseks salasooviks olnud.
Nii või teisiti, aga nüüd olete otsustanud oma koeraga osaleda mõnel Eesti Kennelliidu kalenderplaanis oleval näitusel.
Mida on vaja teada? Täna siis sellest, mida peaks koeraomanik teadma enne näitust ning kuidas ennast ning koera näituseks valmistada.
Alustame algusest. Kõigile nii sertifikaadiõigusega kui ka rahvusvahelistele koeranäitusele on vaja oma koer kõigepealt registreerida. Selleks on vaja võtta kontakti näitust läbiviiva koerteklubiga, kes annab kõige täpsemat infot registreerimise tingimuste, aegade ning maksumuse kohta.
Üldjuhul on näitusel osalemismaks seda suurem, mida lähemal on näitusepäev. Seetõttu on varajane registreerimine alati Teile endale kasulikum. Registreerimine lõpeb tavaliselt 3 kuni 4 nädalat enne näituse toimumise aega, jättes niiviisi näitusekorraldajatele aega kataloogi (näitusel osalevate koerte loetelu) koostamiseks.
Registreerimisel täpsustage kindlasti, millised on nõuded osalevate koerte vaktsineerimise osas. Enamusel Eestis toimuvatel näitustel nõutakse, et koer oleks vaktsineeritud marutaudi ja katku vastu. Vaktsineerimise kehtivusajaks on tavaliselt aasta. Esmasest vaktsineerimisest peaks olema möödas vähemalt kuu. Vältige koera vaktsineerimist vahetult enne näitust. Pidage meeles, et vaktsineerimisnõuded on kehtestatud eelkõige näitusel osalevate koerte (järelikult ka Teie koera) tervise huvides.
Näitusele minnes võtke lisaks koera registreerimistunnistusele (“tõupaberile”) kaasa kindlasti ka vaktsineerimistõend. On soovitav, et koeral oleks oma veterinaarpass (saadaval loomaarstide juures ja koeratarvete poodides), kuhu kantakse sisse kõik koera elu jooksul tehtavad vaktsineerimised.
Nii, koer on näitusele “kirja pandud” ja vaktsineeritud. Nüüd peab mõtlema, mida koeraga näitusel teha tuleb.
Näitus – see on tegelikult imelihtne, seda muidugi juhul, kui Te teate, mis seal toimuma hakkab ja mida oodatakse Teilt ja Teie hoolealuselt. Koer ei pea näitusel tegama mingeid trikke ega dressuuri imesid. Ta peab lihtsalt näitama, et ta on oma tõu väärikas esindaja. Selleks pole vaja üldsegi palju – ainult mõned elementaarsed asjad – koer peab kerge traaviga Teie kõrval jooksma, olema loomulik, julge (mitte mingil juhul agressiivne), sõbralik kohtuniku suhtes, lubama kohtunikul ennast katsuda (kohtunik tahab täpselt teada, et Teie koera lihased on omal kohal), näitama kohtunikule oma hambaid (et saaks kontrollida hambumust) ning seisma umbes 1 kuni 2 minutit ilusas näituseseisakus kuni kohtunik dikteerib ringi sekretärile tema kirjeldust.
Selle kõige juures sõltub väga palju Teist ja Teie kontaktist oma koeraga. Koer tunnetab väga täpselt omaniku närvilisust või ebakindlust ning muudab oma käitumist kohe. On hea, kui Teie koer on harjunud nii võõraste koerte (üldjuhul pole Te ringis üksinda) kui ka inimeste seltskonnaga.
Kohtunik on Teie koera hindamise lõpetanud. Mis edasi? Ringi korraldaja annab Teile väikese lindikese – see ongi kokkuleppemärk, mis tähistab Teie koera hinnet.
Oluline on selle lindi värv:
ROOSA – hinne SP ehk suurepärane – koer jätkab võistlust
PUNANE – hinne VH ehk väga hea – koer jätkab võistlust
SININE – hinne hea
Lugege kirjelduslehte, et teada saada, miks ei hinnanud kohtunik Teie koera hindega “1” – äkki saate hinde alanemise põhjused järgmiseks näituseks kõrvaldada;
KOLLANE – hinne rahuldav
Teie koer ei ole täna ennast kõige paremini näidanud või leidis kohtunik temas mingeid “vigu” (käitumises, värvis, saba asetuses jne.), mis tõu standardi järgi nõuavad hinde alandamist. Lugege hoolega Teile antud kirjelduslehte – võib-olla Teie koera hinde alandamise põhjus on kõrvaldatav kasvatuse või näiteks õige toitmise teel.
HALL – hinne “0”, kohtunik on leidnud Teie koeras vea, mis on tõustandardi järgi “diskvalifitseeriv” (näiteks kolmevärvilisus, tugevad pigmentatsioonivead, argus, väärhambumine vm.). Kirjeldusest leiate kindlasi selge põhjuse sellele hindele.
PRUUN – “ei või hinnata” ehk hinne “EVH”, koera käitumine näitusel on olnud selline, et kohtunik ei ole suuteline teda praegu hindama. Näiteks võib koer saada sellise hinde, kui ta lonkab, ei ole nõus näitama hambaid, laskma ennast katsuda, ei seisa kirjelduse koostamise ajal, vaid heidab keset ringi selili jne. EVH viitab tavaliselt sellele, et koer pole täna näituseks valmis, kuid ei tähenda üldjuhul koera mittevastavust tõustandardile. Selles osas võib pruuni linti pidada potensiaalselt paremaks “saavutuseks” kui hindeid “0” ja isegi “3”.
Kõik ringis osalenud koerad, kes on saanud punasest erinevat värvi lindi, saavad kätte kirjelduslehe ning nende osalemine näituseringis on sellega lõppenud. Roosa lindi (ehk hinde “suurepärane”) vääriliseks tunnistatud koerad jätkavad võistlust. Seda, missuguste reeglite järgi hindamine edasi kulgeb, kirjeldavad järgnevas ära toodud skeemid. Meie aga jätkame “üliheade” hinnetega koerte edasise hindamise kommenteerimist aga järgmises ajakirja numbris.
Praegu aga mõned soovitused koeranäitusel osalejatele.
Olge näitusepaigas vähemalt tund aega enne näituse programmis väljakuulutatud tõuringi algust. Kuigi ringid üldjuhul ei alga varem, on vaja nii Teile kui koerale kohanemisaega näituseolukorraga. Kui Teie ringi algus langes kokku näituse algusega, tulge kindlasti varem
– veterinaarkontroll võib võtta aega ja kohtunik ei oota kuni Te oma ringi üles leiate (see võib võtta veidi aega, eriti välisnäituste puhul).
– Kindlasti olgu kaasas näituserihm. Kui Te ei tea, milline see peab olema, konsulteerige koerakaupade poodides või koerteklubides (miks mitte meie klubis). Ei loeta heaks tooniks viia koer näituseringi tavalise kaela- ja jalutusrihmaga. Hoopis lubamatud on “karmid” ogadega ketid, traksid, pikad “fleksi”-rihmad jm.
– Võtke näitusele kaasa (lisaks “tõupaberile” või selle koopiale ja vaktsineerimist tõendavatele dokumentidele) pudel värske veega ja joogikauss (koer võib soojas ruumis või kuuma ilmaga tahta juua); koeratekk või -lamamisalus (on hea kasutada, kui ringiminekut tuleb kauem oodata); veidi koeratoitu või mõni “kunstkont”.
– Leidke võimalus hommikul enne näitusele tulekut koeraga korralikult jalutada kohas, kus ta saab end “välja joosta”. Enamuse koerte jaoks on see hädavajalik, kuna siis käituvad nad näitusel hoopis rahulikumalt ja tasakaalukamalt.
– Olge aegsasti oma ringi juures ning jälgige tähelepanelikult kõiki ringikorraldaja korraldusi ja nõuandeid.
– Võtke näitusele alati kaasa hea tuju, sõbralikkus ja heasoovlikus kõigi koerte (mitte ainult enda oma) suhtes. Aidake vajadusel teisi ning küsige julgesti abi, kui Teil seda vaja on. Pidage meeles, et kõik need, kes koos Teiega on tulnud koertenäitusele, pole mitte niipalju Teie rivaalid kui Teie mõttekaaslased – inimesed, kes armastavad koeri.
– Arvestage, et igal koeranäitusel esinemine on sündmus omaette ning esimesel näitusel saadud hinne ei pea sugugi ühte langema hinnetega järgmistel katsetel. Koera hinne sõltub lisaks tema välimusele veel paljudest faktoritest kaasa arvatud ka kohtuniku isiklik nägemus Teie koerast. Kui koer saaks igal näitusel täpselt sama hinde, kaotaksid koeranäitused oma mõtte.
– Kui Teil on tekkinud küsimusi koertenäituste korralduse ja/või koera ettevalmistamise kohta näitusteks, siis ärge pidage paljuks küsida koerteklubidest
Originaalartikkel: http://www.pld.ttu.ee/~kruus/naitabc.htm