Bordoo dogi

Barush

Bordoo dogi on üks vanemaid koeratõuge. 14. sajandist alates tunti neid Akvitania doggi nime all või lihtsalt doggi krahv Gaston Phebus de Foix-Beari pildil raamatust “Jahipidamine”. Veidi enne esimest näitust Pariisis aastal 1863 said need koerad praegu kasutusel oleva nime Dogue de Bordeaux. Sellel ajal oli neist kolm eri tüüpi: Toulouse’i tüüp, Pariisi tüüp ja Bordeaux’ tüüp, kes on tänapäeva bordoo dogi eellane.

Muinasajal kasutati bordoo dogisid sõja- ja valvekoertena, võitlustes teiste võitluskoerte ja metsloomade vastu ning suurte metsloomade jahil. Hiljem, kui võitlused keelustati, valvasid nad peremehe valdusi ja kariloomi, vedasid lihakeresid tapamajast turule. Bordoo dogi on alati elanud inimese kõrval ning olnud sõltuv inimese hoolitsusest. Hea töökoerana oli ta vanal ajal isegi kullast kallim. Ilmselt sellest tuleneb ka tema suur kiindumus ning truudus oma isandasse. Bordoo dogi on koer, kes vajab kontakti inimesega.

Batja

Hoolimata kahest maailmasõjast on see aukartust äratav tõug tänu väiksele, kuid järjekindlale kasvatajaskonnale säilinud tänapäevani. 1960. aastate keskpaiku kogus bordoo dogi aretustöö hoogu ning koeri hakati Prantsusmaalt välja viima teistesse Euroopa riikidesse. Bordoo dogi iseloomus segunevad nii esiisadelt päritud omadused kui ka tänapäeva sobiv sotsiaalne ja hästi käituv koer. Vaatamata tema väga verisele minevikule, on hoolika aretustöö tulemusena saadud esile selle tõu parimad omadused. Kuid sellegipoolest tuleb meeles pidada, et vanad vaistud on aastasadade jooksul kandunud edasi ka tänapäeva koera ning vajaduse korral leidub temas seda plahvatavat jõudu ja kiirust, mis tegid bordoo dogist kunagi võitmatu kaaslase. Tänapäeva bordoo dogi hirmuäratava välimuse ja rahuliku iseloomu vahel valitseb üllatav vastuolu. Ta võib olla ääretult rahulik (kuid mitte flegmaatiline) ja vaikne koer, kes ei raiska energiat asjatu haukumise või muu sellise peale, vaid jälgib ümbritsevat rahulikult. Samas võib ta muutuda lärmakaks ja agressiivseks, kui miski ohustab tema isandaid või valdusi.

Dorsdorf Gvendolin
Bordoo dogi ei ole pidamiseks kerge koer. Ta vajab palju pühendumist ja ka oskust austada tema isiksust. Kui ta seda ei saa, on teil tegemist probleemiallikaga. On koeri, kes veedavad pikad päevad üksi kodus olles, ning te ei pane neid tähelegi. Bordoo dogi seevastu näitab oma rahulolematust välja ja töölt koju tulles võib teid ees oodata täielik kaos. See ei tähenda muidugi, et ta oleks loll või rumal, vaid ta teeb seda meelega teie kiuste. Bordoo dogi on väga tark koer ja tal on nn elevandimälu. Ta peab meeles nii hea kui ka halva ja vastab sellele varem või hiljem vastavalt hea või halvaga. Kui ta aga saab teilt piisavalt tähelepanu ja palju armastust, siis olete saanud endale ustavaima sõbra ning kaaslase, kes on valmis andma teie eest enda elu.
 
Kuna bordoo dogi on väga tark koer, võib talle õpetada kõikvõimalikke asju.Talle meeldib õppida ja rakendada oma ajusid. Temast ei saa aga kunagi head teenistuskoera, kuna iseseisva koerana otsustab ta ise, mida teeb ja millal. Samuti ei saa teda alistada inimese meelevalda, kuna tal puudub omadus alistuda käskudele sunnitult.
Peale erakordselt hea mälu on bordoo dogil ka väga hea kuulmine ja sellepärast ei talu ta karjumist. Kui ta kuskil ringi uitab ning teie esimese kutse peale ei reageeri, siis ärge arvake, et ta ei kuule – ta lihtsalt ei taha see moment kuulda.
 
Fritz
Hoolimata oma suurest kogust armastavad bordoo dogid palju liikuda. Nad naudivad kiireid spurte ja jänesehaake. Pikamaajooksud ning ratta kõrval jooksmine on aga vastu näidustatud. Veel meeldib neile vesi. Nad lausa jumaldavad seda. Bordoo dogi on väga hea ujuja. Kui kuskil on porilompe või mudakraave, siis ilmtingimata peab ta sinna kõhuli heitma või püherdama selles. Teiste koertega jalutades ei tohiks unustada võitluskoera tausta. Tuleb vältida kaklusi ja üldse olukordi, mis selleni võivad viia! Nad on terve psüühikaga ja neile meeldib teiste koerte seltskond. Kui talle tehakse aga ülekohut, siis seda ta ei unusta ja esimesel võimalusel üritab kätte maksta. Nii et ärge laske tal “hammast verele”, sest selline koer on tänapäeva ühiskonnas surmale määratud. Kuumade ilmadega tuleb samuti olla ettevaatlik. Bordoo dogi ei talu palavust ning ta võib kergesti saada kuumarabanduse.
 
Batja

Bordoo dogi iseloomus ühtivad nii hellus, rahulikkus kui ka võitleja. Ta on väga hea valvur ning ääretult truu sõber. Lastega on bordoo dogi lausa imekspandavalt hell ja kannatlik. Kui ta aga soovib, tuleb talle anda võimalus rahulikult omaette olla. Et saada esile selles tõus peituv isiksus, nõuab see inimeselt suurt pühendumist. Kui teil on pakkuda talle armastust, palju aega ning kannatlikkust, siis õnnitlen teid. Olete saanud endale tõelise sõbra ja parima kaaslase!

Koostas: Anu Reiman

Bordoo dogi standard – EKL