Sotsialiseerimine

Kutsika sotsialiseerimine – mida varem seda parem

Kutsika sotsialiseerimine algab juba kasvataja kodus – seal kohtab kutsikas mitmeid inimesi ja lapsi, uurib tuba ja aeda, harjub olmemüradega (tolmuimeja, pesumasin, uksekell), teeb ehk kassigagi tutvust.

Kui kutsikas läheb uude kodusse, kohtab ta uusi inimesi ja tutvub uue ümbrusega.

Suurimaks probleemiks saab olema aga see, et kutsikas ei tohi kodust välja minna, kuna ta vaktsineerimised veel ei mõju ja ta ei ole immuune nakkushaiguste suhtes. See vanus on aga parim sotsialiseerimisaeg ja kutsikat isoleerida sel ajal ei tohiks.

Sotsialiseerimine tähendab kutsika kohandamist eluks teda ümbritsevas keskkonnas.

Kui sotsialiseerimisega viivitatakse kuni 4-kuuse vanuseni, siis sellega programmeeritakse endale tulevikus probleeme, sest kõik uus, mida kohatakse hiljem, tekitab hirmu, kahtlust, ohutunnet ja ärevust ja sellele vastavat reaktsioone (põgene või hammusta).

Pole saladus, et väga tihti on koera agressivsuse põhjuseks hirm, rahutus või ebakindlus. Puudujäägid sotsialiseerimisel on koertel enamiku käitumisprobleemide põhjuseks. On leitud, et kutsika varajane sotsialiseerimine on olulisem kui koera kuulekustreening 6-kuuselt. Sotsialiseerimata koera saab küll treenida käske täitma, aga niipea, kui käsutajat käepärast pole, käitub koer ikkagi nii, nagu ta ise õige arvab olevat.

Kui vaktsineerimised on tehtud, peab kindlasti minema kooli. Kutsikas on loomult uudihimulik, julgusta teda tutvuma ümbrusega. Organiseeri talle palju uusi, kuid häid kogemusi!

Kutsikas peab harjuma inimestega, inimese häälega, puudutustega, müraga, koertega, teiste loomadega jne, samas peavad kőik need kogemused olema kutsika jaoks positiivsed.

Vii teda autoga sőitma, käige vőimalikult palju erinevates kohtades. Kõike seda, mida kutsikas sellistel maailma avastamise retkedel näeb ja ohutuna kogeb, ta täiskasvanud koerana enam ei karda ja ignoreerib seliseid olukordi ka siis, kui peremeest tol hetkel kõrval turvatunnet pakkumas pole.

Tuleb jooksja vastu – ei kergita kulmugi, tuleb kass vastu – ei tee väljagi, sõidab jalgratas mööda – haigutab, astub laps saba peale – tõmbab saba ära, tuleb kuri karvane tilluke koer tema peale haukuma – ei näegi koera ega ta perenaist. Kui aga kutsikas pole enne 4-kuuseks saamist kohanud näiteks habemega meest, võib ta tulevikus haukuda kõikide habemike peale (või veel hullem, kõikide meeste peale).

Lisaks sellele, et te käite kord nädalas koerte suhtluskoolis, peaks organiseerima midagi uut iga päev: käia külas ning ise külalisi vastu võtma, külastada kutsika kasvatajat ja kutsika õdesid-vendi, või lihtsalt kanda kutsikat väljas süles ringi. Hoolega tuleb valida, kellega kohtuda, sest kui kutsikat selles vanuses hirmutada, võib hirm jääda kogu edaspidiseks eluks.

Allikas: www.koer.ee