Uncategorized

Mastifite TÜ pöördumine kasvatajate ning koeraomanike poole

Käesoleva aasta jooksul traagiliselt lõppenud sündmuste valguses soovime veelkord erinevate koeratõugude kasvatajatele ning omanikele südamele panna, et koerte aretamine ja omamine on tõsine vastutus. Sellest ei saa ennast distantseerida põhjendusega, et see ei ole minu tõug või minu koerad nii ei käitu.

Kasvatajatel palume pesakondade planeerimisel läbi mõelda, kas kõikidele kutsikatele on olemas vastutustundlikud peremehed ning sobivad kodused tingimused. Viimaste all tuleb mõista piisavalt aega koera sotsialiseerimiseks ning koolitamiseks ja korralikult piiratud ala tema pidamiseks.

Samuti on kasvataja kohustus kutsikaid piisavalt sotsialiseerida ning harjutada erinevate olukordadega. Mitte kasutada aretuses argessiivseid või argu koeri. Pidada kutsikaomanikega ühendust ning vajadusel otsekohe reageerida ilmnenud probleemidele.

Koeraomanikele soovime rõhutada, et iga koer vajab sotsialiseerimist ning koolitamist. See on pidev, mitte ühekordne protsess. Ärge võtke endale koera, kui teil pole aega ja võimalust temaga tegelemiseks. Probleemide ilmnemisel ärge jääge ootele – need ei lahene iseenesest vaid ainult võimenduvad. Reageerige koheselt ning leidke kogemustega koolitaja, kes aitab teil neid likvideerida.

Eestis on üle 80 erineva tõuühingu ning peaaegu 30 erinevat koeraspordiklubi, kellelt nõu ning abi küsida. Kindlasti võtke ühendust pesakonna kasvatajaga, kutsuge teda koera vaatama ning tema käitumist hindama. Tema tunneb teie koera ning tema vanemaid kõige paremini. Samuti on kontakt pesakonna järglastega oluline kasvataja jaoks, et saada tagasisidet kutsikate iseloomu ning temperamendi osas ning vajadusel aidata uut kodu otsida.

Tulevastele koeraomanikele paneme südamele mitte osta koeri kutsikavabrikutest või otsida „tõupaberiteta tõukoera“. Mõlemal puhul ei ole vanemad tuvastatavad ning on raske hinnata sellistes kombinatsioonides sündinud järglaste vaimset stabiilsust ning käitumismustreid.

Soovime veelkord rõhutada, et iga kasvataja ning koeraomanik on otseselt vastutavad selle eest, millised ühiskonnaliikmed nende koertest kasvavad.